VICKY CRISTINA'SIZ BARCELONA

Geçtiğimiz haftayı Barcelona’da geçirdim. Evet, Sevgililer Günü’nün olduğu hafta. Ve evet, biraz şanslıyım. Sevgilim vardı, vizem vardı, kalacak yerim vardı, işlerim yoğun değildi ve tatilim vardı. Bundan iyisi Şam’da kayısı mı şeftali mi bilemiyorum.

Birazcık araştırma yapıp gideyim dedim; ama ya yetersiz bilgi ya da -tabi ki bu ağır basan seçenek- benim yetersiz araştırmam kaynaklı pek fikrim olmadan gittim. Ama gittikten sonra hiçbir sorun olmadı neyse ki. Ben de merak edenlere ya da gitmeyi düşünenlere  kolaylık olsun,  aşağı yukarı fikir edinebilsinler ve kaba taslak bir plan çıkarabilsiler diye genel birkaç bilgi paylaşayım istedim. Bunlar benim gördüklerim ve önerebileceklerim. Kim bilir daha kaç farklı görülesi yer, tadılası lezzet, yaşanması gereken şey vardır...Havaalanından transfer: Aerobus (Havaş benzeri bir otobüs) ile 5 Euro’ya yaklaşık yarım saatte havaalanından şehir merkezi Plaza de Catalunya’ya gidilebiliyor. Oldukça kolay ve hızlı, yani.
 
Görülesi yerler: Bunları hop on-hop off  turist otobüsleriyle de, çokça yürümeyi gözünüz yiyorsa metro sonrası yürüyerek ayaklarınızı hırpalayarak da ziyaret edebilirsiniz, seçim size kalmış. Ama; elinizden geldiği, daha doğrusu ayağınızdan geldiği kadar yürüyün bence.
 
-Passeig de Gracia-La Pedrera
 
-Sagrada Familia
 
-Park Güell
 
-Tibidabo
-Futbol Club Barcelona
-Plaça d’Espanya
-Poble Espanyol
                  

 
-Teleferic de Montjuic
-Pla de Palau
-Barri Gotic

 
 
-La Rambla
-Gracia
 
Tadılası lezzetler:
-Özellikle deniz mahsüllü Paella
 
-Sıcak çikolataya batırılmış Churros
 
-Gofre
 
-Sangria
 
-İtalyan asıllı olmasına rağmen oldukça başarılı gelato’lar
-Yol üstü lezzet durakları
 
-Her türlü tapas (Karides, kalamar şiş, cheese stick, midye, domatesli ekmek, patatas bravas, salt cod...)
 
Eğlenilesi yerler:
-Opium
 
-Carpe Diem
 
-W Hotel/Eclipse Bar
 
-Latino Barlar
 
Fiyatlar:
-TL’ye çevirmez Euro bazlı bakarsanız yüksek değil. Yere göre tabi ki değişiklik gösteriyor.
-Her yere toplu taşıma ulaşımı var. Metro hatları inanılmaz geniş. Tek yön 2 Euro civarı. Taksiler ise normal mesafelerde 5-10 Euro arası.
-Birçok markaya ulaşmanız mümkün. Fiyatı ucuz olanlar tabi ki İspanyol markası olanlar; Zara, Mango, Uterque... Hele bir de benim gibi indirim zamanına denk gelirseniz dönüşte bavulunuzu kapatmakta zorlanabilirsiniz.
 
Bence:
İnanılmaz düzenli bir şehir olması sonucu turist olmak çok kolay. Genel olarak insanlarının İngilizcesi çok iyi değil, üzerine bir de aksan eklenince pek sağlıklı diyaloglar çıkamıyor ortaya; ama tabi ki her şekilde derdinizi anlatıp çarenizi bulabiliyorsunuz. Gaudi’nin şaheserlerini zaten her şekilde göreceğiniz için özellikle yapmadan dönmemeniz gereken şeyleri belirtmek isterim.
 
Gotik bölgedeki tüm kiliseleri görmeden, rastgele ara sokaklara girmeden, Poble  Espanyola denen küçük köyün sokaklarında kendinizi kaybetmeden, sahilde yürümeden, Gracia’da alışveriş yapmadan, sokak çalgıcılarını dinlemeden, Catalana’da tapas, lokal yerlerdeki tatlıcılarda churros yemeden, W Hotel’in roof’undaki Eclipse Bar’da Barcelona ve sahile karşı içkinizi yudumlamadan, Buddha Bar dekorasyonlu ama popüler müzikli Carpe Diem’de dans etmeden, daha alt sınıftan insanların gittiği ama oldukça hareketli ve eğlenceli Latino Bar’larda salsa yapmadan sakın dönmeyin!
 
 

Gittiğim her yeri tatilin verdiği alkollü olma isteği ile hak verirsiniz ki tam olarak hatırlayamıyorum. Genel anlamıyla kendi çektiğim fotoğraflarla fikir sahibi olabildiğinizi umarım. Ben çok keyif aldım, siz de gidin, alıp dönün bence. Ya da işiniz yoksa buralarda, dönmeyi boşverin derim!